Uchwała Nr IX/55/15
Rady Gminy Ciechanów
z dnia 20 listopada 2015 r.
w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego i szkół prowadzonych na terenie gminy Ciechanów przez inne niż gmina Ciechanów osoby prawne i osoby fizyczne oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystywania
Na podstawie art. 18, ust. 2, pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1515) oraz art. 80, ust. 4 i art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.[1])) uchwala się, co następuje:
§ 1.
Ustala się tryb udzielania i rozliczania dotacji z budżetu gminy Ciechanów dla przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego oraz szkół prowadzonych na terenie gminy Ciechanów przez inne niż gmina Ciechanów osoby prawne i osoby fizyczne oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystywania.
§ 2.
Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
2) wydatkach bieżących – należy przez to rozumieć wydatki bieżące ponoszone przez gminę Ciechanów w danym rozdziale klasyfikacji budżetowej odpowiadającej typowi i rodzajowi danej szkoły w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.[2]));
3) dotacji – należy przez to rozumieć dotację udzielaną z budżetu gminy, na zasadach określonych w art. 80 i art. 90 ustawy o systemie oświaty, która przeznaczona jest na dofinansowanie działalności bieżącej z tytułu prowadzenia szkół, przedszkoli lub innych form wychowania przedszkolnego, o których mowa w § 1;
4) szkole – należy przez to rozumieć szkołę niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, wpisaną do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez gminę Ciechanów;
5) uczniu – należy przez to rozumieć również wychowanka w oddziale przedszkolnym i w innej formie wychowania przedszkolnego;
6) uczniu niepełnosprawnym – należy przez to rozumieć ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71 b ust. 3 ustawy o systemie oświaty;
7) przedszkolu – należy przez to rozumieć niepubliczne przedszkole wpisane do ewidencji prowadzonej przez gminę Ciechanów, a także publiczne przedszkole prowadzone przez inne niż gmina Ciechanów osoby prawne i fizyczne;
8) inne formy wychowania przedszkolnego – należy przez to rozumieć formy wychowania przedszkolnego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14 a ust. 7 ustawy o systemie oświaty, prowadzone na terenie gminy Ciechanów przez inne niż gmina Ciechanów osoby prawne lub fizyczne;
9) rozliczeniu dotacji – należy przez to rozumieć przedstawienie gminie Ciechanów informacji niezbędnych do ustalenia dotacji należnej dla szkoły, przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego, informacji o pokryciu ze środków dotacji wydatków poniesionych na działalność szkoły, przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego oraz ustalenie wysokości zobowiązania gminy Ciechanów z tytułu dopłaty na rzecz tycz podmiotów, albo ustalenie kwoty pieniężnej należnej gminie tytułem zwrotu dotacji.
§ 3.
1. Dotację udziela się na pisemny wniosek organu prowadzącego szkołę, złożony w Urzędzie Gminy Ciechanów w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.
2. Wniosek o udzielenie dotacji powinien zawierać:
1) pełną nazwę i adres podmiotu;
2) nazwę i adres osoby prowadzącej lub organu prowadzącego;
3) numer i datę zaświadczenia o wpisie do ewidencji niepublicznych szkół (aktualne zaświadczenie);
4) nazwę banku i numer rachunku bankowego placówki;
5) planowaną liczbę uczniów, z podziałem na typ i rodzaj szkoły, oddział przedszkolny, przedszkole.
3. Wzór wniosku o udzielenie dotacji, stanowi załącznik nr 1 do uchwały.
4. Wniosek o dotację powinien być podpisany przez osoby upoważnione do reprezentowania podmiotu.
§ 4.
1. Niepubliczne szkoły o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki otrzymują dotację na każdego ucznia w wysokości równej kwocie przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę Ciechanów.
2. Dotacje dla oddziałów przedszkolnych prowadzonych w niepublicznych szkołach podstawowych przysługują na każdego ucznia w wysokości 75% przewidzianych wydatków bieżących ponoszonych w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Ciechanów, w przeliczeniu na jednego ucznia, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, z zastrzeżeniem ust. 4.
3. Dotacje dla niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego przysługują na każdego ucznia w wysokości 75% przewidzianych wydatków bieżących ponoszonych w oddziałach przedszkolnych prowadzonych przez gminę Ciechanów, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Dotacja na ucznia niepełnosprawnego we wszystkich podmiotach przysługuje w wysokości 100% kwoty określonej dla ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę.
5. Niepubliczne szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi, niepubliczne przedszkola i inne niepubliczne formy wychowania przedszkolnego, które prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują z budżetu gminy na każde dziecko objęte tą formą pomocy dotację w wysokości 100% kwoty przewidzianej na 1 dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę.
6. W przypadku, gdy gmina nie prowadzi przedszkola publicznego, podstawą do ustalenia i naliczenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę, tj. gminę miejską Ciechanów na prowadzenie przedszkola publicznego, pomniejszone o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy.
§ 5.
1. Placówki, które otrzymują dotacje są zobowiązane do sporządzenia i przekazania do 10 dnia każdego miesiąca informacji o liczbie uczniów, według stanu na pierwszy dzień miesiąca, na formularzach, których wzór stanowi załącznik nr 2 do uchwały, z tym że w miesiącu grudniu informacje należy złożyć do dnia 5 grudnia.
2. Miesięczna kwota dotacji jest obliczana na podstawie informacji, o której mowa w ust. 1 i przekazywana na wskazany rachunek bankowy.
§ 6.
1. Organ prowadzący placówkę, który otrzymał dotację jest zobowiązany do sporządzenia i przekazania do dnia 15 stycznia następującego po roku budżetowym rozliczenia otrzymanych i wykorzystanych dotacji według wzoru, stanowiącego załącznik nr 3 do uchwały.
2. Podmiot, który zakończył działalność w zakresie prowadzenia placówki, sporządza rozliczenie dotacji, o której mowa w ust. 1, w terminie 15 dni po zakończeniu działalności, z tym, że obejmuje ono okres od 1 stycznia do dnia zakończenia działalności.
3. Dotacje udzielane z budżetu gminy w części lub całości pobrane nienależnie, w nadmiernej wysokości lub wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi do budżetu gminy wraz z odsetkami w wysokości określonej jak od zaległości podatkowych, na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
4. Na dokumentach finansowych potwierdzających wydatki, które zostały sfinansowane ze środków dotacji z budżetu gminy, dotowany zobowiązany jest zamieścić opis: „Wydatek sfinansowany ze środków otrzymanej dotacji z budżetu gminy Ciechanów, w kwocie zł, słownie zł. dotyczy (nazwa dotowanej placówki)” oraz pieczęć i podpis osoby prowadzącej.
5. Dotowana placówka zobowiązana jest do przechowywania dokumentów finansowo-merytorycznych podlegających kontroli zgodnie z § 7 ust. 1 przez okres minimum 5 lat licząc od końca roku, w którym była udzielona dotacja.
§ 7.
1. Organowi dotującemu przysługuje prawo kontroli prawidłowości pobrania dotacji, w tym faktycznej liczby uczniów dotowanego podmiotu oraz prawidłowości wykorzystania dotacji w zakresie pokrywania wydatków na kształcenie, wychowanie i opiekę, w tym profilaktykę społeczną.
1) bieżące sprawdzenie zgodności danych wykazywanych we wniosku o udzielenie dotacji, miesięcznej informacji o liczbie uczniów, a w rozliczeniu dotacji sprawdzenie dokumentacji przebiegu nauczania, liczby dowodów wpłat czesnego i umów o nauczanie uczniów;
2) sprawdzenie prawidłowości wykorzystania dotacji zgodnie z przeznaczeniem, o którym mowa w art. 80 i art. 90 ustawy o systemie oświaty – na podstawie dokumentacji finansowo księgowej.
3. Kontroli w dotowanych placówkach dokonują upoważnieni przez wójta pracownicy Urzędu Gminy i Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół.
4. W ramach kontroli, kontrolujący mogą badać dokumenty i inne nośniki informacji, które mają lub mogą mieć znaczenie dla oceny prawidłowości wykorzystania dotacji, w tym dokumentacji organizacyjnej, finansowej i dokumentacji przebiegu nauczania.
5. Osoba prowadząca placówkę na żądanie kontrolującego jest zobowiązana udostępnić we własnej siedzibie do wglądu dokumenty i inne nośniki informacji oraz udzielić wyjaśnień i informacji w terminie uzgodnionym z kontrolującym.
6. O zamiarze przeprowadzenia kontroli kontrolujący zawiadamia kontrolowany podmiot telefonicznie lub pisemnie – nie później niż na trzy dni przed terminem rozpoczęcia kontroli.
7. Czynności kontrolne przeprowadza się w siedzibie podmiotu kontrolowanego, w dniach i godzinach pracy obowiązujących w kontrolowanej jednostce oraz w obecności pracowników tej jednostki.
§ 8.
1. Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron, który podpisują kontrolujący i przedstawiciele kontrolowanego podmiotu.
2. Protokół kontroli powinien zawierać:
1) imiona, nazwiska i stanowiska służbowe osób uczestniczących w kontroli;
2) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli;
3) określenie podmiotu kontrolowanego, przedmiotowego zakresu kontroli, okresu objętego kontrolą;
4) opis dokonanych ustaleń faktycznych;
5) opis stwierdzonych nieprawidłowości z uwzględnieniem ich przyczyn i skutków.
3. Jeżeli osoba reprezentująca kontrolowany podmiot odmawia podpisania protokołu – protokół podpisują osoby kontrolujące czyniąc adnotacje o odmowie podpisu oraz dołączają pisemne wyjaśnienie przyczyn odmowy podpisu.
4. Odmowa podpisania protokołu nie wstrzymuje dochodzenia zwrotu dotacji w trybie określonym w odrębnych przepisach.
5. Osoba reprezentująca kontrolowany podmiot może zgłosić wójtowi w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu kontroli, bądź od dnia odmowy podpisania protokołu pisemne wyjaśnienie co do ustaleń zawartych w protokole.
§ 9.
Wykonanie uchwały powierza się wójtowi.
§ 10.
1) Uchwała Nr XX/127/12 Rady Gminy Ciechanów z dnia 24 września 2012 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych prowadzonych na terenie Gminy Ciechanów oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 6799);
2) Uchwała Nr XX/128/12 Rady Gminy Ciechanów z dnia 24 września 2012 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dla niepublicznych przedszkoli prowadzonych na terenie Gminy Ciechanów oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 6800);
3) Uchwała Nr XXI/134/12 Rady Gminy Ciechanów z dnia 29 października 2012 r. zmieniająca Uchwałę Nr XX/127/12 Rady Gminy Ciechanów z dnia 24 września 2012 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych prowadzonych na terenie Gminy Ciechanów oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania (Dz.Urz. Woj. Maz. 7729);
4) Uchwała Nr XXI/135/12 Rady Gminy Ciechanów z dnia 29 października 2012 r. zmieniająca Uchwałę Nr XX/128/12 Rady Gminy Ciechanów z dnia 24 września 2012 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli prowadzonych na terenie Gminy Ciechanów oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania (Dz. Urz. Woj. Maz. poz.7730).
§ 11.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
|
[1]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz.2703, Nr 281, poz. 2781, z 2005 r. Nr 17, poz.141, Nr 94, poz. 788, Nr 122, poz. 1020, Nr 131, poz. 1091, Nr 167, poz.1400, Nr 249, poz. 2104 z 2006 r. Nr 144, poz. 1043, Nr 208, poz.1532, Nr 227, poz. 1658 z 2007 r. Nr 42, poz. 273, Nr 80, poz. 542, Nr 115, poz. 791, Nr 120, poz. 818, Nr 180, poz. 1280, Nr 181, poz. 1292 z 2008 r. Nr 70, poz. 416, Nr 145, poz. 917, Nr 216, poz.1370, Nr 235, poz. 1618 z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 31, poz. 206, Nr 56, poz. 458, Nr 157, poz.1241, Nr 219, poz. 1705 z 2010 r. Nr 44, poz. 250, Nr 54, poz. 320, Nr 127, poz. 857, Nr 148, poz. 991 z 2011 r. Nr 106, poz. 622, Nr 112, poz. 654, Nr 139, poz.814, Nr 149, poz. 887, Nr 205, poz. 1206 z 2012 r. poz. 941, 979 z 2013 r. poz. 87, 827, 1191,1265, 1317, 1650 z 2014 r. poz. 7, 290, 538, 598, 642, 811, 1146, 1877 oraz z 2015 r. poz. 357,1240 i 1629.
[2]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 938 i 1646 z 2014 r. poz.379, 911, 1146, 1626, 1877 oraz z 2015 r. poz. 238, 532, 1117, 1130, 1190, 1358 i 1513.
Data wytworzenia: | 2015-11-27 |
Sporządzone przez: | Przemysław Bugdal |
Data udostępnienia: | 2015-11-27 10:44:00 |
Rodzaj zamówienia: | Informacja |
Opublikowane przez: | Przemysław Bugdal |
Wyświetleń: | 67 |