W związku z zarządzonymi na dzień 28 czerwca 2020 roku wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i możliwością głosowania korespondencyjnego przez każdego wyborcę (art. 2 ust. l ustawy z dnia 2 czerwca 2020 roku o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego) uprzejmie informuję, co następuje:
1. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego (art. 3 w/w ustawy).
Do dnia 16 czerwca 2020 roku zgłaszanie Komisarzowi Wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy, w której jest wpisany do spisu wyborców zamiaru głosowania korespondencyjnego.
Do dnia 23 czerwca 2020 r. zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborcę podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.
Do dnia 26 czerwca 2020 roku zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborcę podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, który rozpoczął podleganie obowiązkowej kwarantannie izolacji, lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów.
Zamiaru głosowania korespondencyjnego można dokonać ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej (E-puap) Zgłoszenie nie może być dokonane telefonicznie lub zwykłym mailem. Nie ma prawnej możliwości telefonicznego zgłoszenia głosowania korespondencyjnego. Tego rodzaju zgłoszenie jest nieskuteczne.
W zgłoszeniu należy podać dane określone w art. 3 ust. 4 w/w ustawy.
Prawidłowo dokonane zgłoszenie należy wprowadzić do systemu WOW udostępnionego przez Krajowe Biuro Wyborcze. Po wprowadzeniu zgłoszeń do systemu WOW można wydrukować wykaz pakietów wyborczych, o którym mowa w art. 5 ust. 10 ustawy z dnia 2 czerwca 2020 roku.
Jeżeli zgłoszenie nie spełnia wymogów urzędnik wyborczy wzywa wyborcę w formie telefonicznej lub elektronicznej do uzupełninia zgłoszenia w terminie jednego dnia od doręczenia wezwania.
W przypadku, gdy wyborca zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów nie wydaje się po wysłaniu do wyborcy pakietu wyborczego.
Zgłoszenie złożone po terminie, nieuzupełnione w terminie, złożone przez wyborcę, który wystąpił z wnioskiem o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania lub otrzymał zaświadczenie o prawie do głosowania pozostawia się bez rozpoznania, o czym informuje się wyborcę.
2. Dostarczenie wyborcy pakietu wyborczego (art. 5 w/w ustawy).
W terminie do dnia 23 czerwca 2020 r. wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju otrzymuje pakiet wyborczy a w terminie do dnia 26 czerwca 2020 r. wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji, lub izolacji w warunkach domowych.
Pakiet wyborczy może być dostarczony za pośrednictwem operatora wyznaczonego do oddawczej skrzynki pocztowej lub przez upoważnionego pracownika urzędu gminy a także wyborca może odebrać pakiet osobiście w urzędzie gminy, jeżeli zdeklarował to w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego.
Wyborca niepełnosprawny może zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a oraz doręczenia pakietu wyborczego do drzwi lokalu, którego adres został wskazany w zgłoszeniu.
Data wytworzenia: | 2020-06-08 |
Sporządzone przez: | Przemysław Bugdal |
Data udostępnienia: | 2020-06-08 14:04:00 |
Rodzaj zamówienia: | Informacja |
Opublikowane przez: | Przemysław Bugdal |
Wyświetleń: | 95 |