Gmina Ciechanów
Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi
na terenie Gminy Ciechanów za rok 2019
Ciechanów, listopad 2020 r.
Obowiązek sporządzenia analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi wynika z art. 9tb ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1439).
Niniejsza analiza ma na celu weryfikację możliwości technicznych i organizacyjnych gminy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym:
Niniejsza analiza została wykonana na podstawie sprawozdań złożonych przez podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, podmioty prowadzące punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz rocznego sprawozdania z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz innych dostępnych danych wpływających na koszty systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Obejmuje okres funkcjonowania systemu na terenie Gminy Ciechanów w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r.
Podczas sporządzania niniejszej analizy opierano się na dokumentach o charakterze strategicznym, ustawach i aktach wykonawczych dotyczących gospodarki odpadami, tj.:
a) Podstawy prawne funkcjonowania systemu
Szczegółowe zasady funkcjonowania gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi określały akty prawa miejscowego podjęte przez Radę Gminy Ciechanów, obowiązujące w roku 2019, tj.:
b) Charakterystyka systemu funkcjonującego na terenie Gminy Ciechanów
System gospodarowania odpadami komunalnymi obejmował nieruchomości zamieszkałe na terenie gminy Ciechanów. Nieruchomości niezamieszkałe nie zostały objęte gminnym systemem, w związku z czym ich właściciele byli zobowiązani samodzielnie podpisać umowę z wybraną firmą posiadającą uprawnienia do odbioru odpadów komunalnych.
W 2019 roku odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych zajmowała się firma Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Ciechanowie.
W ramach opłaty za świadczone usługi w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości odbierane są następujące rodzaje odpadów:
Od właścicieli nieruchomości odbierana była każda zebrana ilość odpadów komunalnych, wynikająca z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami składanymi przez właścicieli nieruchomości.
Nieruchomości wyposażane były się w pojemniki służące do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych w oparciu o następujące normy:
Odpady komunalne zbierane w sposób selektywny, obejmujące: papier, tekturę, szkło, tworzywa sztuczne gromadzone były w workach z folii oznaczonych odpowiednimi kolorami, oddzielnie dla każdej frakcji odbierane były zgodnie z harmonogramem ustalonym przez przedsiębiorcę, z którym gmina zawarła umowę na odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych.
W przypadku odpadów zielonych i odpadów ulegających biodegradacji dopuszczone było, aby zagospodarowywać je w indywidualnych kompostowniach przydomowych znajdujących się w zabudowie jednorodzinnej lub wykorzystać w gospodarstwie rolnym.
Odpady wielkogabarytowe, meble, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, opony, baterie i akumulatory, odpady budowlane i rozbiórkowe, metal, chemikalia (farby, lakiery, przeterminowane środki ochrony roślin) wystawione w miejscu gromadzenia odpadów komunalnych odbierane były w terminie wyznaczonym przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne.
Niezależnie od częstotliwości zbierania odpadów zbieranych selektywnie, mieszkańcy mogli pozbyć się odpadów poprzez przekazanie we własnym zakresie do stałego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Woli Pawłowskiej.
c) Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK)
Mieszkańcy Gminy Ciechanów mogą w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przekazywać odpady komunalne do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zlokalizowanego w m. Wola Pawłowska.
Punkt prowadzony jest przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Ciechanowie. Transport odpadów do PSZOK mieszkańcy zobowiązani są zapewnić we własnym zakresie i na własny koszt. Punkt czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00.
d) Możliwości przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania
Zgodnie z art. 9e ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1439) podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest obowiązany do przekazywania odebranych od właścicieli nieruchomości niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych bezpośrednio do instalacji komunalnej.
Na mocy uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego nr 23/16 z dnia 22 lutego 2016 r. zmieniającej uchwałę w sprawie wykonania Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza na lata 2012-2017 z uwzględnieniem lat 2018-2023 instalacja w Woli Pawłowskiej znajdująca się na terenie gminy Ciechanów otrzymała status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK).
Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Woli Pawłowskiej pracuje w systemie mechaniczno-biologicznym (MBP). Trafiają tu odpady z kilku gmin regionu ciechanowskiego. Moce przerobowe części mechanicznej to 50 tys. ton odpadów komunalnych zmieszanych i 5 tys. ton odpadów surowcowych selektywnie zebranych rocznie na dwóch zmianach. W części biologicznej przewidziano przetwarzanie 24 tys. ton frakcji drobnej wytworzonej w części mechanicznej i 2 tys. ton odpadów zielonych.
Instalacja do mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów, składa się z :
a) części mechanicznej – o całkowitej mocy przerobowej 55 000,00 Mg/rok, w której mogą być prowadzone procesy:
b) części biologicznej – o całkowitej mocy przerobowej 24 000,00 Mg/rok, w której prowadzony jest proces biologicznego przetwarzania frakcji o wielkości 0-80 mm (tzw. frakcji podsitowej, oznaczonej kodem 19 12 12), wydzielonej ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych (wariant I) w ilości do 24 000,00 Mg/rok
Część mechaniczna przetwarzania odpadów komunalnych to hala z wydzielonym sektorem rozładunku oraz linia technologiczna ze specjalistycznymi systemami i separatorami. W ciągu technologicznym są kabiny sortownicze, w których są ręcznie sortowane poszczególne frakcje odpadów surowcowych jak szkło, papier, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe. Frakcje palne wydzielane ze zmieszanych odpadów komunalnych jako komponent do produkcji paliwa alternatywnego tzw. RDF przekazywane są wyspecjalizowanym firmom. Frakcja drobna odpadów do 80 mm, wydzielona ze zmieszanych odpadów, trafia do części biologicznej instalacji. Odpady balastowe, których nie można wykorzystać gospodarczo przewożone są do unieszkodliwiania na składowisku.
Część biologiczna instalacji służy do kompostowania wydzielonej ze zmieszanych odpadów komunalnych frakcji drobnej do 80 mm. Składa się ona z betonowych modułów ze specjalistycznymi systemami oraz z placu dojrzewania odpadów. W zamkniętych modułach, tzw. „biodegmach” odpady przechodzą fazę intensywnego kompostowania po czym trafiają na plac dojrzewania. W wyniku tych procesów uzyskiwany jest tzw. „stabilizat”, który jako odpad bezpieczny dla środowiska można zdeponować na składowisku powiązanym z RIPOK. Na składowisko trafia między innymi balast posortowniczy czy odpady budowlane.
Z terenu Gminy Ciechanów w roku 2019 r. odebrano 1480,85 Mg niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych o kodzie 20 03 01. Cała masa odebranych odpadów została przekazana do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) w Woli Pawłowskiej.
Wszystkie odpady zielone odebrane z terenu gminy Ciechanów w roku 2019 w ilości 172,44 Mg oraz odpady zielone zebrane w PSZOK w ilości 7,12 Mg również zostały przekazane do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) w Woli Pawłowskiej.
Wartość masy odpadów, powstałych po sortowaniu zmieszanych (niesegregowanych) odpadów komunalnych odebranych, przeznaczonych do składowania w 2019 roku kształtowała się następująco:
Nazwa i adres instalacji, |
Kod odpadów |
Masa odpadów, powstałych po sortowaniu zmieszanych odpadów komunalnych odebranych, przekazanych do składowania[Mg] |
Nazwa i adres składowiska, |
|||
Frakcja |
Wartość parametru AT4 [mg O2/g] |
Frakcja o wielkości powyżej 80 mm |
Masa całego strumienia odpadów |
|||
Instalacja MBP w Woli Pawłowskiej, 06-400 Ciechanów |
19 05 99 |
643,02 |
2,14 |
- |
643,02 |
Składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne – PUK Sp. z o. o. w Ciechanowie, |
19 12 12 |
- |
- |
240,27 |
240,27 |
||
SUMA |
- |
643,02 |
- |
240,27 |
883,29 |
|
Tabela 1 Wartość masy odpadów, powstałych po sortowaniu zmieszanych (niesegregowanych) odpadów komunalnych odebranych, przeznaczonych do składowania w 2018 roku
e) Potrzeby inwestycyjne związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi
Potrzeby inwestycyjne gminy w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi są związane przede wszystkim z edukacją ekologiczną mieszkańców. Priorytetowym zadaniem dla Gminy Ciechanów na lata następne jest zwiększenie poziomu wiedzy mieszkańców gminy w zakresie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w celu ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów komunalnych i ich racjonalnego sortowania.
f) Koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi
Wpływy z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi za 2019 r. wyniosły
743.733,20 zł. Do funkcjonowania systemu gmina dopłaciła kwotę 206.099,80 zł. Podstawową przyczyną niebilansowania się wpływów do systemu i jego kosztów jest mała konkurencja między firmami odbierającymi odpady na terenie gminy. Do przetargu na odbiór odpadów komunalnych, który miał miejsce w czerwcu 2019 r. stanął jedynie jeden wykonawca. Dodatkowe wysokie koszty funkcjonowania systemu wynikają również z rozproszonej zabudowy kolonijnej gminy.
g) Liczba mieszkańców
Gmina Ciechanów liczy 7101 zameldowanych mieszkańców (stan na 31.12.2019 r., dane uzyskane z ewidencji ludności). W deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, złożonych w Urzędzie Gminy Ciechanów, ujętych zostało 6379 mieszkańców (stan na 31.12.2019 r.), z czego prawie 85% zadeklarowało selektywną zbiórkę. Różnica w podanej liczbie mieszkańców wynika m.in z tego, że wielu uczniów i studentów podejmując naukę poza miejscem stałego zameldowania przebywa poza terenem Gminy Ciechanów. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku mieszkańców gminy czynnych zawodowo, którzy ze względu na wykonywaną pracę migrują poza teren gminy.
Na bieżąco prowadzone są działania mające na celu weryfikację danych zawartych w deklaracjach i sprawdzenie ich ze stanem faktycznym.
h) Liczba właścicieli nieruchomości którzy nie zawarli umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1, w imieniu których gmina powinna podjąć działania, o których mowa w art. 6 ust. 6 -12
W okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. na terenie gminy nie odnotowano konieczności wydania przez Wójta Gminy Ciechanów decyzji administracyjnych wobec właścicieli nieruchomości, którzy nie zawarli umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Wobec powyższego gmina Ciechanów nie podejmowała działań, o których mowa w art. 6 ust. 6-12 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
i) Ilość odpadów komunalnych wytwarzanych na terenie gminy
Kod odpadów |
Rodzaj odpadów |
Masa odebranych odpadów komunalnych[Mg] |
17 02 02 |
Szkło |
27,3600 |
16 01 03 |
Zużyte opony |
0,9000 |
20 01 23* |
Urządzenia zawierające freony |
2,9300 |
17 09 04 |
Zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu inne niż wymienione w 17 09 01, 17 09 02 i 17 09 03 |
0,7600 |
20 03 01 |
Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne |
1480,8500 |
20 01 01 |
Papier i tektura |
22,3000 |
17 01 07 |
Zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia inne niż wymienione w 17 01 06 |
270,0100 |
20 02 01 |
Odpady ulegające biodegradacji |
172,4400 |
20 01 36 |
Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne inne niż wymienione w 20 01 21, 20 01 23 i 20 01 35 |
3,2020 |
15 01 07 |
Opakowania ze szkła |
58,5000 |
20 01 39 |
Tworzywa sztuczne |
44,9200 |
20 01 35* |
Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne inne niż wymienione w 20 01 21 i 20 01 23 zawierające niebezpieczne składniki |
3,2100 |
20 03 07 |
Odpady wielkogabarytowe |
57,1200 |
SUMA |
2144,5020 |
|
Łączna masa odebranych odpadów komunalnych z wyłączeniem odpadów budowlanych i rozbiórkowych |
1873,7320 |
|
Łączna masa odebranych odpadów budowlanych i rozbiórkowych |
270,7700 |
Tabela 2 Informacja o odpadach komunalnych odebranych z terenu gminy w roku 2019
Adres punktu |
Kod odpadów |
Rodzaj odpadów |
Masa zebranych odpadów komunalnych [Mg] |
Wola Pawłowska, 06-400 Ciechanów |
20 01 23* |
Urządzenia zawierające freony |
0,7300 |
20 01 01 |
Papier i tektura |
0,1600 |
|
15 01 07 |
Opakowania ze szkła |
0,0200 |
|
20 02 01 |
Odpady ulegające biodegradacji |
7,1200 |
|
20 01 36 |
Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne inne niż wymienione w 20 01 21, 20 01 23 i 20 01 35 |
1,2500 |
|
17 01 07 |
Zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia inne niż wymienione w 17 01 06 |
8,4800 |
|
20 03 07 |
Odpady wielkogabarytowe |
1,8000 |
|
20 01 39 |
Tworzywa sztuczne |
0,2000 |
|
20 01 35* |
Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne inne niż wymienione w 20 01 21 i 20 01 23 zawierające niebezpieczne składniki |
1,8500 |
|
SUMA |
21,6100 |
Tabela 3 Informacja o odpadach zebranych w PSZOK w roku 2019
j) Osiągnięte poziomy recyklingu
Zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 grudnia 2016 r. w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2167) gmina jest zobowiązana do osiągnięcia w poszczególnych latach odpowiednich poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła oraz poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne.
Zgodnie z w/w rozporządzeniem wymagany poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w analizowanym roku wynosi 40%, natomiast wymagany poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne – 60%.
W roku 2019 w gminie Ciechanów poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła wyniósł 36,08%, natomiast poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne był równy 93,76 %.
Zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie poziomów ograniczenia składowania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji (Dz. U. z 2017 r., poz. 2412) gmina jest zobowiązana do osiągnięcia w poszczególnych latach odpowiednich poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania. Zgodnie z w/w rozporządzeniem dopuszczalny poziom masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania w analizowanym roku nie mógł być wyższy niż 40% w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r.
W roku 2019 w gminie Ciechanów poziom ograniczenia składowania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania wyniósł 32,09 %.
Niniejsza analiza stanu gospodarki odpadami wykazuje, że system gospodarki odpadami na terenie Gminy Ciechanów jest sprawny, szczelny i funkcjonuje prawidłowo, co potwierdza ilość złożonych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami oraz zwiększenie poziomu selektywnej zbiórki wśród właścicieli nieruchomości w stosunku do roku 2018 r. Ponadto w stosunku do roku poprzedniego pomimo wzrostu liczby mieszkańców ujętych w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami z 6354 do 6379 udało się zmniejszyć liczbę wytworzonych odpadów w roku 2019. Łączna masa odebranych odpadów komunalnych z terenu Gminy Ciechanów w roku 2019 wyniosła 2144,5020 Mg, natomiast w roku 2018 - 2377,183 Mg.
Gmina Ciechanów osiągnęła wymagane poziomy recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania.
W 2019 r. Gmina Ciechanów nie osiągnęła wymaganego poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, co jednak warto podkreślić wskazany poziom jest wyższy w stosunku do roku poprzedniego. Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w roku 2019 wyniósł 36,08%, natomiast w roku 2018 - 33,50%). W związku z tym priorytetowym celem Gminy Ciechanów jest zwiększenie poziomu wiedzy mieszkańców gminy w zakresie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w celu ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów komunalnych i ich racjonalnego sortowania, a co za tym idzie osiągnięcia określonych poziomów odzysku i recyklingu.
WÓJT GMINY
/-/ Marek Kiwit
Data wytworzenia: | 2021-01-19 |
Sporządzone przez: | Dorota Filipowicz |
Data udostępnienia: | 2021-01-19 14:48:00 |
Rodzaj zamówienia: | Informacja |
Opublikowane przez: | Dorota Filipowicz |
Wyświetleń: | 103 |