- Gmina Ciechanów
- Dla Mieszkańca
- Organizacje i społeczności
- Ochotnicze Straże Pożarne
- Koła Gospodyń Wiejskich
- Koło Gospodyń Wiejskich "Trzy Pokolenia" w Przążewie
- Koło Gospodyń Wiejskich "Gąski Balbinki" w Gąskach
- Koło Gospodyń Wiejskich w Modle „Babeczki"
- Koło Gospodyń Wiejskich w Kownatach Żędowych „Czerwone Korale"
- "PRO Qltura" Koło Gospodyń Wiejskich w Rydzewie
- Koło Gospodyń Wiejskich „Sabat Czarownic” w Niechodzinie
- Koło Gospodyń Wiejskich w Nużewie „CudaWianki”
- Koło Gospodyń Wiejskich „SAMI SWOI" w Ujazdówku
- Koło Gospodyń Wiejskich w Gumowie „MIAŁA BABA KOGUTA"
- Koło Gospodyń Wiejskich w Kargoszynie
- Koło Gospodyń Wiejskich w Chruszczewie "Chruszcze-Wianki"
- Koło Gospodyń Wiejskich w Niestumiu
- Koło Gospodyń Wiejskich "ROSICZANKI" w Chotumiu
- Klub Senior + w Gumowie
- Klub Sportowy Gryf Kownaty Żędowe
- Przedsiębiorczość i inwestycje
- Projekty dofinansowane z funduszy UE
Z przyjemnością informujemy, że Gmina Ciechanów otrzymała dofinansowanie w wysokości 312 000,00 zł w ramach programu „Mazowiecki Instrument Wspierania Społeczności Energetycznych” na realizację zadania:
„Utworzenie spółdzielni energetycznej w Gminie Ciechanów wraz z zapewnieniem zdywersyfikowanego zaopatrzenia w energię przy zrównoważonym gospodarowaniu zasobami środowiska”.
Gmina Ciechanów zajęła 1 miejsce i uzyskała najwyższą liczbę punktów w województwie mazowieckim w zakresie opracowania szczegółowych analiz ukierunkowanych na rozwiązanie kluczowych technicznych problemów zidentyfikowanych na obszarze gminy, związanych z zaopatrzeniem w energię i jej transferem. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 390 000,00 zł. Celem spółdzielni energetycznej będzie zmniejszenie kosztów zużycia energii i samowystarczalność energetyczna Gminy.
Na czym będzie polegać zadanie?
Projekt zakłada działania na rzecz rozwoju lokalnej społeczności energetycznej oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców Gminy Ciechanów. W ramach zadania zostaną zrealizowane następujące działania:
- Wsparcie doradczo-organizacyjne, w tym działania informacyjno-promocyjne wspierające proces tworzenia Spółdzielni Energetycznej w Gminie Ciechanów.
- Rozwój odnawialnych źródeł energii poprzez inwestycje związane z budową instalacji fotowoltaicznych na terenie gminy.
- Odciążenie sieci elektroenergetycznej poprzez tworzenie systemów magazynowania energii elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej.
- Zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego poprzez budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) na budynkach użyteczności publicznej.
- Wdrożenie systemu monitorowania obciążenia sieci energetycznej poprzez dostosowanie sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia do rozwoju energetyki rozproszonej.
- Zwiększenie współpracy w społeczności energetycznej poprzez realizację szkoleń związanych z funkcjonowaniem Spółdzielni energetycznych dla pracowników założyciela Spółdzielni, Gminy Ciechanów
- Transformacja energetyczna z udziałem mieszkańców – planowane są działania edukacyjne i informacyjne zwiększające świadomość mieszkańców w zakresie energetyki i zmian klimatu. Na początku realizacji zadania zostanie zorganizowane seminarium na temat transformacji energetycznej, które poruszy różne aspekty rozwoju energetyki w Gminie Ciechanów.
- Rozwój spółdzielni energetycznej poprzez opracowanie i wdrażanie rozwiązań wspierających realizację projektów w obszarze ciepłownictwa i energetyki.
Zadanie pn. „Utworzenie spółdzielni energetycznej w Gminie Ciechanów wraz z zapewnieniem zdywersyfikowanego zaopatrzenia w energię przy zrównoważonym gospodarowaniu zasobami środowiska” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
#Mazowszepomaga #programywsparcia #solidarnośćmazowiecka