Od dziś, czyli od 20 września rolnicy mogą składać wnioski o szacowanie strat suszowych za pośrednictwem aplikacji suszowej. Złożenie protokołu z oszacowania szkód wygenerowanego przez aplikację publiczną jest warunkiem ubiegania się o pomoc suszową.
Jak złożyć wniosek suszowy w aplikacji?
Aby złożyć wniosek przez aplikację należy mieć założony profil zaufany oraz mieć przygotowane:
- numer identyfikacyjny, nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
- skan polisy ubezpieczenia ‒ co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych uprawianych w plonie głównym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych ‒ od ryzyka suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarczych, jeżeli producent rolny chce korzystać z formy pomocy w pełnych wysokościach,
- dokumentację fotograficzną szkód, spowodowanych wystąpieniem suszy, potwierdzającą ich zakres (dokumentacja jest opcjonalna, tj. dopuszcza się złożenie wniosku bez dokumentacji fotograficznej).
Po wysłaniu wniosku nie będzie możliwości wprowadzenia zmian ani dodania kolejnych szkód, jeśli wystąpią w tym roku.
Szczegółowa INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA APLIKACJI ZGŁOŚ SUSZĘ ROLNICZĄ dostępna jest do pobrania TUTAJ.
Jakie są zmiany w składaniu wniosków o szacowanie suszy w 2023 roku?
W tym roku szacowanie suszy będzie przebiegało na nowych zasadach. Co się zmieniło w stosunku do kampanii 2022?
- Oddzielono produkcję roślinną od zwierzęcej
- Nie można anulować wysyłki wniosku
- Usunięcie sekcji wniosku Informacje o szkodach na stawach rybnych oraz Informacje o szkodach na uprawach trwałych
- Załączanie dokumentów poświadczających dodatkowe koszty poniesione na produkcji zwierzęcej
Należy pamiętać, że choć uprawy zostały oddzielone od hodowli w szacowaniu szkód, to ubiegający się o przyznanie pomocy suszowej utrzymujący zwierzęta rolnicy muszą zgłosić ich posiadanie. Na pobranie odpowiednich danych z prowadzonego przez ARiMR systemu IRZplus wyrażają zgodę podczas logowania.