09 października 2018 11:08 | Aktualności

90-lecia istnienia jednostki OSP w Rydzewie oraz nadania sztandaru

,,Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” takie słowa widnieją na sztandarze OSP KSRG Rydzewo, który w dniu 90- lecia istnienia jednostki z rąk Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Zw. OSP RP w Ciechanowie Generała Bogdana Kołakowskiego otrzymał Prezes OSP Janusz Lazarski.

5 października 2018 roku w Rydzewie odbyły się obchody 90-lecia istnienia jednostki OSP oraz nadania sztandaru.

Uroczystość rozpoczęto mszą świętą koncelebrowaną przez ks. Janusza Rumińskiego oraz Ks. Mieczysława Białowąż.  W trakcie kazania ks. Proboszcz mówił o przenikliwym głosie syreny alarmowej, bez względu na pogodę i porę roku, rozrywa ciszę nocy i gwar dnia. O poświęcaniu strażaków, trudzie i odwadze. ,, Strażacy OSP często są pierwsi przy wypadku. Przecinają pojazdy, by wydobyć człowieka, do którego wcześniej podbiegła śmierć. Wydawałoby się, że sprzęt, taktyka, lokalizacja, to wszystko ma znaczenie. Z pewnością w dużej mierze tak, ale najważniejszy jest człowiek -  strażak, który dzięki głębokiej wierze w Boga, hartowi ducha i właściwie ukształtowanej moralności idzie dalej, tam gdzie sprzęt zawodzi, tak gdzie kończą się techniczne możliwości, gdzie mówią, że nie da się nic zrobić – tam on idzie by ratować ludzkie życie i mienie.”

Po zakończeniu uroczystej mszy świętej uczniowie szkoły podstawowej w Gumowe pod kierownictwem Pani Iwony Włodarskiej przedstawili apel z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości.

Wójt Gminy Ciechanów Marek Kiwit jednocześnie prezes oddziału Gminnego OSP RP, przywitał zebranych gości: przedstawicieli służb mundurowych, jednostek samorządowych, strażaków oraz mieszkańców Rydzewa. W swoim wystąpieniu przybliżył historię powstania OSP w Rydzewie. Zwrócił uwagę na czynny udział Rydzewiaków w życiu społecznym oraz działaniach patriotycznych. O młodych mężczyznach należących do Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy organizowali zbiórki a dochód przekazywali na cele patriotyczne. Dziesięć lat później w 1928 r. mieszkańcy podjęli decyzje o założeniu OSP, niestety jak w większości organizacji w tamtym okresie, nastąpiło załamanie funkcjonowania OSP. Jednak  w pewnym momencie stryjeczni bracia Lazarscy zaczęli skupiać młodych ludzi wokół siebie i jednostek zaczęła odżywać. I dzięki temu OSP w Rydzewie działa prężnie do dziś dnia. Dlatego też wszystkie działania skierowane są w celu zaopatrzenia jednostki w Rydzewie, ale też pozostałych, w nowoczesny sprzęt. Każda jednostka dysponuje wozem strażackim, natomiast w Rydzewie są to dwa samochody. Bohaterskie postawy, chęć niesienia pomocy oraz gotowość w dzień i w nocy doprowadziły do wcielenia OSP Rydzewo do KSRG.

Komendant PSP Jarosław Nowosielski w swoim przemówieniu wspominał, iż na OSP KSRG Rydzewo zawsze można liczyć i są w pełnej gotowości, często zostawiając rodziny i przyjaciół w najmniej odpowiednim momencie, niosąc pomoc potrzebującym.

Po przemowach zaproszonych gości  Pani Grażyna Łaszczewska odczytała akt nadania sztandaru przyznany przez Zarząd Krajowy Ochotniczej Straży Pożarnej, który przekazała na ręce prezesa OSP. Sztandar towarzyszy strażakom ochotnikom w ważnych chwilach, tych radosnych, ale również tragicznych wydarzeniach. Wokół sztandaru rodzi się poczucie wspólnoty łączącej wszystkich strażaków ochotników, a także świadomość i pamięć tego, że praca strażaka ochotnika to bezinteresowne bohaterstwo

Przekazanie sztandaru nie było by możliwe bez darczyńców, którzy symbolicznie wbili pamiątkowe gwoździe, to dzięki nim: Panu Markowi Kiwitowi oraz firmom: LUPUS, Koptrans, Bab-el, GUTBRUK,

M i M Młyńscy, Hotel ATENA, druhom OSP Rydzewo oraz Panu Rafałowi Dzilińskiemu, jednostka OSP może poszczyć się tak ważnym symbolem.

Po uroczystym przekazaniu sztandaru przez Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Zw. OSP RP w Ciechanowie Generała Bogdana Kołakowskiego poczet sztandarowy zaprezentował sztandar przed szykiem pododdziałów.

Pani Wiesława Krawczyk v-ce przewodnicząca Sejmiku Województwa mazowieckiego odczytała decyzję o odznaczeniu sztandaru  Medalem pamiątkowym PRO Mazowia, który przekazała prezesowi OSP.

Odznaczenia PRO Mazowia otrzymali: Stanisław Lazarski, Roman Lazarski, Ryszard Hetmański, Sylwester Milewski, Janusz Lazarski, Piotr Lazarski, Piotr Hetmański.

Złote medale za zasługi dla pożarnictwa wręczyli, Wójt Gminy Marek Kiwit, Komendant Powiatowy PSP Jarosław Nowosielski, Prezes Zarządu PSP Bogdan Kołakowski zasłużonym strażakom: Romanowi Lazarskiemu, Ryszardowi Hetmańmskiemu, Sylwestrowi Milewskiemu. Brązowy medal  za zasługi dla pożarnictwa otrzymał Krzysztof Brzezicki.

Wzorkami wzorowego strażaka uhonorowani zostali : Dominik Lazarski,  Mirosław Popieliński, Przemysław Tokarski, Daniel Brzozowski.

Po uroczystości wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na poczęstunek.

Zdjęcia: