08 września 2016 13:49 | Aktualności

Dożynki Gminne

4 września 2016 r. na terenie Zajazdu Tur w Niestumiu po raz pierwszy odbyły się dożynki gminne.

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by ten dzień, zadedykowany rolnikom i ich ciężkiej pracy, był wyjątkowy i niezapomniany.

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania starostów dożynkowych: Wiolety i Krzysztofa Rychlik z miejscowości Rzeczki oraz delegacji z wieńcami dożynkowymi z następujących sołectw: Niestumia, Rykaczewa, Ropel, Kargoszyna, Mieszk Różk, Mieszk Wielkich, Nużewka, Nużewo – Gołoty, Kownat Żędowych, Przążewa, Sokołówka, Ujazdowa, Gumowa, Chotumia, Gąsek, Bab i Modły. Następnie starości dożynkowi przekazali bochen dożynkowy wójtowi gminy słowami,, Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba upieczony ze zboża naszych pól. Uszanuj go i gospodaruj tak, żeby go nikomu, tak na wsi jak i w mieście nigdy nie zabrakło”. Po czym odbyła się Msza Św. polowa w intencji rolników, którą celebrował proboszcz parafii pw. Świętego Jóżefa  ks. kan. Zbigniew Adamkowski. W swoim kazaniu ks. Adamkowski podkreślił ciężką pracę rolników, która jest niezmiernie ważna dla społeczeństwa, gdyż to właśnie rolnicy, są żywicielami całego społeczeństwa. Oprawa muzyczna Zespołu Moja Rodzina w przepiękny sposób dopełniła Mszę św.

Po uroczystej mszy wójt gminy Ciechanów Marek Kiwit powitał przybyłych gości. Swoje przemówienie rozpoczął od słów: ,,Dzisiejsze dożynki gminne po raz pierwszy obchodzone w Naszej gminie, to święto wszystkich mieszkańców, ale w szczególności tych rolników, co w pocie i znoju uprawiają różną roślinność, drzewa i krzewy abyśmy mieli, co na stół postawić i co jeść. Praca rolnika jest trudna i niebezpieczna. Rolnik swój warsztat pracy ma pod gołym niebem. To warsztat, który jest podatny na wszystkie czynniki atmosferyczne. I mimo, że pewne firmy i różni naukowcy i inżynierowie angażują się w ulepszanie i poprawianie warunków pracy rolnika, to i tak to wszystko jest w rękach Boga”. Przemówienie zakończył słowami Wincentego Witosa „Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa. Bez nich nie moglibyśmy go mieć. Gdzie chłop stanął, tam się podstawa przyszłego odrodzenia ostała”. Podziękował również delegacjom dożynkowym za przygotowanie wieńcy, starostom dożynkowym, pocztom sztandarowym oraz strażakom OSP a przede wszystkim sołtysowi wsi Niestum Sławomirowi Rudnickiemu za wielkie zaangażowanie w przygotowanie dekoracji obiektu, na którym odbywała się uroczystość. Podziękował także wszystkim uczestnikom dożynek, jednocześnie życząc udanej zabawy. Zaprosił również wszystkich na poczęstunek – wojskową grochówkę.

Po części oficjalnej na scenie zaprezentował się Zespół Moja Rodzina oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dzierzgowa prowadzona pod batutą Tomasza Pawlaka. Następnie do wspólnej zabawy uczestników zaprosił zespół AGNES, na czele z Agnieszką Tolzdorf Sobiesiak. Po godz. 18 tej przyszedł czas na występ gwiazdy wieczoru, zespołu Effect., który był prezentem dożynkowym od Firmy KANOiL.

Pomimo, że w niektórych momentach pogoda płatała nam figle, nie było to jednak przeszkodą do wspólnej zabawy, która trwała do godz. 23.

Do zobaczenia za rok…

Organizatorzy dożynek gminnych dziękują serdecznie sponsorom za zaangażowanie i dobrą współpracę: Emil Kaniecki KANOIL, Witold Piętka Koptrans,  Kazimierz i Hanna Jarczewscy MechBud,, Joanna Smycz Bank Spółdzielczy w Płońsku, K.Rogowski,R. Kutnik, A. Wszeborowski ROLBUD, Zofia i Kazimierz Olszewscy PLASTBUD, Michał Jędrzejewski Budmat Auto 2, Maria i Marian Młyńscy Zakład Instalacji Sieci Gazowych, Wodno-Kanalizacyjnych i Energetycznych, Jerzy Koziatek SEBOTRANS, Dariusz Gadomski Insta-Tech, Marek Gadomski Instalatorstwo Grzewcze i Sanitarne.

Pdziękowania składamy również Starostom Dożynkowym - Wiolecie i Krzysztofowi Rychlik z Rzeczk, Sławomirowi Rudnickiemu i mieszkańcom Niestumia, dzięki którym mogliśmy podziwiać piękną dekorację podczas dożynek, strażakom z OSP Rydzewo, Gąski i Modła za zabezpieczenie terenu i porządku podczas imprezy a także Mirosławowi Płoskiemu za udostępnienie terenu.

Zdjęcia: