14 września 2017 10:00 | Aktualności

Dożynki Gminne 2017

3 września 2017 r. w Niestumiu po raz drugi odbyły się dożynki gminne.

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania delegacji z Wieńcami Dożynkowymi z następujących sołectw: Kownat Żędowych, Rykaczewa, Chotumia, Gumowa, Gąsek,  Mieszk Różk, Mieszk Wielkich, Modły,  Nużewo – Gołoty, Niestumia,  Przążewa, Sokołówka, Ujazdowa i Ujazdówka oraz Starostów Dożynkowych: Doroty i Janusza Lazarskich z miejscowości Rydzewo, by przekazać bochen dożynkowy Wójtowi Gminy, który został następnie złożony na ręce Kapłana.

Głównym punktem uroczystości była Msza Św. polowa w intencji rolników, którą celebrował proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej ks. Jan Jóźwiak wspólnie z ks. kan. Zbigniewem Adamkowskim oraz ks. Adamem Gnypem. W swoim kazaniu ks. Jóźwiak nawiązał do ciężkiej pracy na roli, zaznaczył, że ,,gdy jest chleb, jest wszystko” , dlatego też rolnikom  należy się ogromny szacunek, ponieważ to właśnie rolnicy zapewniają społeczeństwu chleb codzienny.

Po uroczystej mszy wójt gminy Ciechanów Marek Kiwit powitał przybyłych gości. W swoim przemówieniu podkreślił, że Dożynki to najważniejsze i najpiękniejsze święto dla rolników i ich najbliższych. Przytoczył również słowa Papieża Jana Pawła II ,, Oddajcie hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które w trudzie i ciężkiej pracy wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec”, które jakże prawdziwie odzwierciedlają pracę rolnika. Podziękował również delegacjom dożynkowym za przygotowanie wieńców, starostom dożynkowym, oraz strażakom OSP a przede wszystkim Katarzynie Kaliszewskiej i Bożenie Przybyłowskiej przedstawicielkom sołectw: Kownat Żędowych i Rykaczewa oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dekoracji obiektu, na którym odbywała się uroczystość. Wójt złożył podziękowania także wszystkim uczestnikom dożynek, jednocześnie życząc udanej zabawy. Zaprosił również wszystkich na poczęstunek – wojskową grochówkę.

Po części oficjalnej na scenie wystąpiła Alicja Szemplińska, mieszkanka naszej Gminy, która pomimo młodego wieku, jest nie wątpliwie wschodzącą gwiazdą estrady. Swój talent zaprezentowała również Państwowa Szkoła Muzyczna. Uczniowie tej szkoły mogą się poszczycić ogromnym talentem i wspaniałym repertuarem. Następnie do wspólnej zabawy uczestników zaprosił zespół WOOW. Po godz. 18 tej przyszedł czas na występ gwiazdy wieczoru, zespołu Active, który porwał do tańca publiczność.

Organizatorzy dożynek gminnych dziękują serdecznie za pomoc w organizacji Dożynek: Emil Kaniecki , Witold Piętka - Koptrans,  Kazimierz i Hanna Jarczewscy - MechBud, Adam Nowakowski - Wapnopol, Joanna Smycz Bank Spółdzielczy w Płońsku, K.Rogowski,R. Kutnik, A. Wszeborowski - ROLBUD, Zofia i Kazimierz Olszewscy - PLASTBUD, Wiktor Szwarczewski - TRANSCOSMITA, Marek Kuczyński Usługi Transportowe, Michał Jędrzejewski - Budmat Auto 2 , Dariusz Gadomski - Insta-Tech, Marek Gadomski Instalatorstwo Grzewcze i Sanitarne oraz właścicielowi terenu Mirosławowi Płoskiemu.

Pdziękowania składamy również Starostom Dożynkowym – Dorocie i Januszowi Lazarskim z Rydzewa, Katarzynie Kaliszewskiej i Bożenie Przybyłowskiej oraz  mieszkańcom Kownat Żędowym i Rykaczewa, dzięki którym mogliśmy podziwiać piękną dekorację podczas dożynek, strażakom z OSP Rydzewo i Gąski  za zabezpieczenie terenu i porządku podczas imprezy.

Zdjęcia: